Temat: Organizacja i zarządzanie związkiem sportowym.

Data: 1 października 2018 r.

8:30 – 9:00 Rejestracja uczestników szkolenia, powitalna kawa.

9:00 – 9:10 Kontekst spotkania, agenda i wyjaśnienie celu – dr Paweł Zembura, (Uniwersytet Warszawski)

9:10 – 9:35 Wymiary dobrego rządzenia i dlaczego dobre rządzenie jest tak potrzebne w świecie sportu? Jens Sejer Andersen, (Play the Game)

9:35 – 10:00 Dobre rządzenie w związkach sportowych – analiza korzyści i obecnej sytuacji w kontekście międzynarodowym – dr Arnout Geeraert, (NSGO, University of Utrecht)

10:00 – 10:25 Dobre rządzenie w związkach sportowych w Polscewyniki projektu NSGO w polskich związkach sportowych –  dr Paweł Zembura, (Uniwersytet Warszawski)

10:25 – 10:40 Przerwa kawowa

10:40 – 11:15 Przyszłość dobrego rządzenia w związkach sportowych - czy kodeksy dobrego rządzenia to dobry pomysł? Perspektywa międzynarodowa i polskaPanel dyskusyjny

Uczestnicy panelu dyskusyjnego:

1) dr Marcin Nowak, Dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego, Ministerstwo Sportu i Turystyki,

2) Jens Sejer Andersen, Dyrektor Play the Game

3) dr Arnout Geeraert, NSGO, University of Utrecht

11:15 – 13:00 Warsztat: Analiza otoczenia w kontekście wdrażania dobrego rządzenia w związku sportowym w Polsce – jakie uwarunkowania pomogłyby wdrażać dobre rządzenie? dr Paweł Zembura, (Uniwersytet Warszawski); Aleksandra Gołdys (Uniwersytet Warszawski)

13:00 – 13:45 Lunch

13:45 – 14:05 Budowanie relacji z interesariuszami i wdrażanie dobrego rządzenia na podstawie działań organizacji funkcjonującej w sporcie powszechnym i sporcie dla zmiany społecznej – Beata i Arkadiusz Mierkowscy (Młodzieżowe Stowarzyszenie Inicjatyw Sportowych)

14:05 – 14:30 Jak wyglądało wdrażanie dobrego rządzenia w Holenderskim Związku Piłki Ręcznej? –  Norman Uhlenbusch (Holenderski Związek Piłki Ręcznej)

14:30 – 15:00 Dobre rządzenie w związkach sportowych w Brazylii – kontekst, wyzwania, implementacja praktyk Luiz Gustavo Nascimento Haas (Sou do Esporte, Uniwersytet w Lizbonie)

15:00 – 15:15 Przerwa kawowa

15:15 – 17:00 Warsztat: Wdrażanie dobrego rządzenia w związku sportowym w Polsce – praktyka działań – dr Paweł Zembura, (Uniwersytet Warszawski); Aleksandra Gołdys (Uniwersytet Warszawski)

Prelegenci:

Jens Sejer Andersen

Międzynarodowy dyrektor i założyciel organizacji Play the Game, dziennikarz. Play the Game to duńska organizacja zajmująca się promocją etyki w sporcie, dobrego rządzenia, o zasięgu i wpływie międzynarodowym. Jedną z kluczowych aktywności Play the Game jest organizowana co 2 lata konferencja m.in o rządzeniu w sporcie.

 

dr Arnout Geeraert

Główny badacz w projekcie NSGO. Badacz z Uniwersytetu w Utrechcie, zajmujący się tematyką dobrego rządzenia w związkach sportowych. Opracował narzędzie do mierzenia dobrego rządzenia wykorzystywane w projekcie National Sports Governance Observer i Sports Governance Observer. Konsultował flamandzkie związki sportowe we wdrażaniu dobrego rządzenia.

 

Norman Uhlenbusch

Dyrektor Holenderskiego Związku Piłki Ręcznej, wyróżniany za zmiany w obszarze dobrego rządzenia, które dokonały się w jego organizacji. Ponad 20 lat doświadczenia w zarządzaniu organizacjami sportowymi w Holandii. Specjalizuje się w zarządzaniu projektami i zarządzaniu zmianą w organizacjach (change management).

 

Luiz Gustavo Nascimento Haas

Przedstawiciel organizacji Sou do Esporte – zajmującej się promocją dobrego rządzenia w sporcie w Brazylii. Współpracował z wieloma federacjami z procesie wdrażania takich praktyk. Były prezes towarzystwa zarządzania w sporcie w Brazylii. Wykładowca na Uniwersytecie w Lizbonie.

 

dr Paweł Zembura

Badacz w projekcie National Sports Governance Observer w Polsce, adiunkt w Instytucie Studiów Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzi duży projekt analizujący odpowiedzialność społeczną w polskich profesjonalnych klubach sportowych. Opowie o rezultatach i wnioskach z badania dobrego rządzenia w polskich związkach sportowych w ramach projektu NSGO.

 

dr Marcin Nowak

Dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego, Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

Beata Mierkowska

Prezes Młodzieżowego Stowarzyszenia Inicjatyw Sportowych. MSIS jest organizacją działającą w obszarze promocji sportu i promocji wartości społecznych poprzez sport. Jej przedstawiciele przybliżą, jak ich stowarzyszenie buduje relacje opierające się o dobre rządzenie z szerokim przekrojem swoich partnerów.

 

Arkadiusz Mierkowski

Przedstawiciel Młodzieżowego Stowarzyszenia Inicjatyw Sportowych. MSIS jest organizacją działającą w obszarze promocji sportu i promocji wartości społecznych poprzez sport. Jej przedstawiciele przybliżą, jak ich stowarzyszenie buduje relacje opierające się o dobre rządzenie z szerokim przekrojem swoich partnerów.

 

Prowadząca:

Aleksandra Gołdys

Badaczka w projekcie National Sports Governance Observer w Polsce, dyrektor Centrum Wyzwań Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Realizowała m.in. badania wpływu społecznego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012, badała programy UEFA, Fundacji Lotto – specjalizuje się w pomocy organizacjom w zrozumieniu ich wpływu społecznego.

POZOSTAŁE

SZKOLENIA

2023-05-31

Sztuka prezentacji

2023-05-24

Rachunkowość w związkach sportowych. Kadry i Płace

2023-05-10

Social media dla związków sportowych – cz.1 (Tik Tok i YouTube)

2023-04-20

Praktyczne wykorzystanie arkuszy kalkulacyjnych i tekstowych

2023-04-12

Plany i strategia marketingowa dla związku sportowego